მოგზაურობის 25 წელი — „თეგეტა მოტორსი“ და „ბრიჯსტოუნი“ თანამშრომლობის საიუბილეო თარიღს აღნიშნავენ
ავტოინდუსტრიის ლიდერი კომპანია „თეგეტა“ მსოფლიოში საბურავების მწარმოებელი წამყვანი ბრენდის „ბრიჯსტოუნის“ ოფიციალური დილერი საქართველოში 1998 წელს გახდა. ეს ისტორიული ხელშეკრულება „თეგეტამ“ დაარსებიდან ზუსტად 3 წელში გააფორმა.
25 წლის წინათ იაპონური ბრენდისთვის კავკასიის რეგიონში პირველი შეკვეთა სატვირთო და მსუბუქი ავტომობილებისთვის განკუთვნილი 500 ცალი საბურავი იყო. საუკუნის მეოთხედის შემდეგ კი, 2022 წელს, „თეგეტა მოტორსის“ მიერ საქართველოში გაყიდული „ბრიჯსტოუნის“ საბურავების მაჩვენებელი 71 000 ცალი გახლდათ, ხოლო მიმდინარე წელს მხოლოდ 6 თვის განმავლობაში — 40 000 ცალი.
სწორედ „ბრიჯსტოუნთან“ დადებული ხელშეკრულებით დაიწყო „თეგეტამ“, რომელიც იმ პერიოდში ავტოინდუსტრიაში ჯერ კიდევ პირველ ნაბიჯებს დგამდა,  საერთაშორისო მასშტაბის პრემიუმ ბრენდთან თანამშრომლობა. ახლა „თეგეტა“ ავტოინდუსტრიის ლიდერი კომპანიაა რეგიონის მასშტაბით, „ბრიჯსტოუნი“ კი — საბურავების მიმართულებით მსოფლიო გიგანტი ბრენდი.
25-წლიანი წარმატებული თანამშრომლობის პარალელურად, „თეგეტა მოტორსი“ რეგიონში დღემდე იაპონური კომპანიის ყველაზე მსხვილ პარტნიორად რჩება.
დავით ჩხაიძე, „თეგეტა პრაიმ პროდაქტსის“ დირექტორი: „90-იანი წლების მიწურულს, მოძველებული ავტოპარკის პირობებში, ქართულ ბაზარზე იაპონური პრემიუმ ხარისხის საბურავების შემოტანა მაღალ რისკებთან იყო დაკავშირებული, თუმცა ორივე კომპანიის უდიდესი ძალისხმევის შედეგად დღეს „ბრიჯსტოუნის“ საბურავების გაყიდვების წილი ყველაზე დიდია სხვა ბრენდებთან მიმართებით. განვლილი 25 წელი უმნიშვნელოვანესი პერიოდი იყო ორივე ბრენდის განვითარებისა და პოზიციონირებისთვის, ასევე მათი თანამშრომლობისა და ერთობლივი პროექტების განხორციელების თვალსაზრისით. პრემიუმ კლასის საბურავების ბრენდის საქართველოში შემოტანა უდიდესი მნიშვნელობის მოვლენად იქცა როგორც ადგილობრივი ავტოინდუსტრიისთვის, ისე მთლიანად რეგიონისთვის“.
კომპანია „ბრიჯსტოუნი“ 1931 წელს იაპონიაში, ქალაქ კურუმეში დაარსდა. ის საბურავებს აწარმოებს მსუბუქი და სატვირთო ავტომობილებისთვის. დღეს კომპანიას მსოფლიოში დაახლოებით 150 ათასი ადამიანი ჰყავს დასაქმებული. მისი მთავარი მახასიათებლები წარმოების ხარისხი და ინოვაციურობაა.
„ბრიჯსტოუნის“ საბურავების უპირატესობებს შორისაა: გამძლეობა და მდგრადობა; საწვავის ეკონომია; ნებისმიერ გარემოში უსაფრთხო და კომფორტული გადაადგილება. უსაფრთხოება და უმაღლესი სტანდარტი საქმიანობასა და პროდუქტში „ბრიჯსტოუნისა“ და „თეგეტას“ თანამშრომლობის განმსაზღვრელი პირობაა.
სწორედ ამ სტანდარტს პასუხობს ბრენდის სხვადასხვა ტიპის საბურავი — ზამთრისთვის, ზაფხულისთვის, სველი ან თოვლიანი გზისთვის, სპორტული აქტივობებისთვის განკუთვნილი საბურავები უსაფრთხო, საიმედო და კომფორტული მგზავრობის ყველა პირობას ქმნის. გარდა ამისა, „ბრიჯსტოუნის“ ინოვაციური მიდგომებით შექმნილი საბურავები მომხმარებლებს ხანგრძლივი პერიოდის განმავლობაში ემსახურება.
დავით ჩხაიძე, „თეგეტა პრაიმ პროდაქტსის“ დირექტორი: „სწორედ ღირებულებებისა და მდგრადი ხედვის თანხვედრა იქცა „ბრიჯსტოუნისა“ და „თეგეტას“ გადაკვეთის მთავარ წერტილად, რამდენადაც ორივე კომპანიისთვის ეკოლოგიასა და მომხმარებელზე ზრუნვა მთავარი მიზანია. სწორედ ამ მიდგომებმა განსაზღვრა „თეგეტასა“ და „ბრიჯსტოუნის“ წარმატებული თანამშრომლობა. „ბრიჯსტოუნის“  საბურავების საქართველოში შემოტანით „თეგეტა მოტორსმა“ კიდევ ერთხელ გაამახვილა ყურადღება საკუთარ ღირებულებებზე: ხარისხი, უსაფრთხოება, მდგრადი განვითარება, კომფორტი. წარმატებული თანამშრომლობის დასტურია ისიც, რომ 2005 წელს „თეგეტა მოტორსის“, როგორც  „ბრიჯსტოუნის“ დილერის, სტატუსი მისი ოფიციალური დისტრიბუტორობით შეიცვალა“.
„თეგეტასა“ და „ბრიჯსტოუნის“ 25-წლიანი წარმატებული თანამშრომლობის ნაწილია მათი საერთო ღონისძიება Bridgestone Black Sea Cup, რომელიც საქართველოში 2006-იდან 2017 წლის ჩათვლით იმართებოდა. ავტორბოლაში მონაწილეობდა ყველა, ვისაც მართვის მოწმობა ან პროფესიონალი მრბოლელის ლიცენზია ჰქონდა. მასშტაბური ღონისძიების მთავარი მიზანი „ბრიჯსტოუნის“, როგორც პრემიუმ ბრენდის, პოპულარიზაცია, ავტოსპორტის განვითარების მხარდაჭერა და ახალგაზრდა თაობაში მისი პროპაგანდა იყო.
მნიშვნელოვანი თარიღის, „თეგეტასა“ და „ბრიჯსტოუნის“ 25-წლიანი თანამშრომლობის აღსანიშნად საქართველოში მთელი თვის განმავლობაში სხვადასხვა მარკეტინგული აქტივობაა დაგეგმილი.

In 1998, the leading auto industry company “Tegeta” became the official dealer of the world’s leading tire brand “Bridgestone” in Georgia. “Tegeta” signed this landmark agreement exactly 3 years after its incorporation.
25 years ago, the first order for the Japanese brand in the Caucasus region was 500 pieces of tires for trucks and light vehicles. After a quarter of a century, in 2022, the number of “Bridgestone” tires sold by “Tegeta Motors” in Georgia was 71 000 pieces, and in the current year – 40 000 pieces in only 6 months.
It was with the agreement signed with Bridgestone that Tegeta, being newbie in the auto industry at that time, began to cooperate with the international premium brand. Now “Tegeta” is the leading company of the auto industry throughout the region, and ”Bridgestone” - a global giant brand in the field of tires.
Along with 25 years of successful cooperation, “Tegeta Motors” remains the largest partner of the Japanese company in the region.
Davit Chkhaidze - Director of “Tegeta Prime Products”: „At the end of the 90s, in the conditions of an outdated fleet, importing Japanese premium quality tires to the Georgian market was associated with high risks, however, as a result of the great efforts of both companies, today the sales share of “Bridgestone” tires is the largest one compared to other brands. The past 25 years have been a landmark period for the development and positioning of both brands, as well as in terms of their cooperation and implementation of joint projects. Introducing a premium tire brand in Georgia has become an event of great importance both for the local auto industry and for the region as a whole.”
The company “Bridgestone” was founded in 1931 in the city of Kurume, Japan. It produces tires for light vehicles and trucks. Today, the company employs approximately 150 000 people worldwide. Its main features are production quality and innovation.
Advantages of “Bridgestone” tires include: durability and stability; fuel-saving; safe and comfortable driving in any environment. Safety and the highest standard in activities and products are defining conditions of cooperation between “Bridgestone” and “Tegeta”.
Tires of various types of the brand respond to this standard — tires for winter, summer, wet or snowy roads, for sports activities create all the conditions for a safe, reliable and comfortable ride. In addition, tires built with innovative approaches of “Bridgestone” serve users for a long time.
Davit Chkhaidze - Director of “Tegeta Prime Products”: ”It is the convergence of values and a sustainable vision that has become the benchmark of intersection between “Bridgestone” and “Tegeta”, since caring for ecology and consumers is the main goal for both companies. These approaches determined the successful cooperation between Tegeta and Bridgestone. By importing “Bridgestone” tires to Georgia, “Tegeta Motors” once again emphasized its own values: quality, safety, sustainable development, comfort. The proof of successful cooperation is that Bridgestone dealer’s status of “Tegeta Motors” was changed to its official distributor’s status in 2005.”
Bridgestone Black Sea Cup, which had been holding in Georgia from 2006 through 2017, is part of the successful 25-years long cooperation between Tegeta and Bridgestone. Everyone holding a driver’s license or a professional racer’s license was participating in the car race. The main goal of the large-scale event was to promote “Bridgestone” as a premium brand, support the development of motor sports and popularize it among young generation.
To celebrate the important date -25 years of cooperation between Tegeta and Bridgestone, various marketing activities are planned in Georgia throughout the month.