„თეგეტა მოტორსი“ ფრანგულ ბრენდს, MOTUL-ს საქართველოს შემდეგ აზერბაიჯანშიც ოფიციალურად წარმოადგენს. სადილერო ხელშეკრულება უკვე გაფორმებულია და MOTUL-ის პროდუქცია იანვრიდან ხელმისაწვდომია როგორც „თეგეტას“ წარმომადგენლობაში, ისე კორპორაციული და საბითუმო გაყიდვების საშუალებით.
„თეგეტა მოტორსი“ MOTUL-ს საქართველოში 2010 წლიდან წარმოადგენს და მსუბუქი ავტომობილების მიმართულებით ლიდერის პოზიციას იკავებს. 2021 წელს კომპანიამ MOTUL-ის 310 ტონა ზეთი გაყიდა, 2022-ში - 400 ტონა, გასული წელი კი რეკორდული მაჩვენებლით დაასრულა და 2023 წელს საქართველოში „მოტულის“ დაახლოებით 600 ტონამდე ზეთი გაიყიდა. გეოგრაფიული არეალის გაფართოება და რეგიონის ბაზრებზე შესვლა სწორედ ამ წარმატებული და შედეგიანი თანამშრომლობის გაგრძელებაა.
დავით ჩხაიძე, „თეგეტა პრაიმ პროდაქტსის“ დირექტორი: „თეგეტასა და MOTUL-ის 14-წლიანი თანამშრომლობა დაფუძნებულია მუდმივი ზრდისა და განვითარების საერთო ხედვაზე. ორმხრივმა ნდობამ კი გააჩინა ჩვენი პარტნიორობის ახალ ეტაპზე გადასვლის შესაძლებლობა და უკვე იანვრიდან საქართველოს საზღვრებს გარეთ გავედით. 2024 წელს აზერბაიჯანის ბაზარზე შევალთ სასტარტო რაოდენობით და ვფიქრობთ, 40-50 ტონა პროდუქციას გავყიდით. მოლოდინები საკმაოდ მაღალია და ბაზრის მასშტაბებიდან გამომდინარე, ვფიქრობთ, რომ ბრენდის გაყიდვებს მაღალ ნიშნულზე ავიყვანთ“.
MOTUL 170 წელია ძრავის მაღალტექნოლოგიურ საცხებ-საპოხ მასალებს აწარმოებს. პროდუქციის ხარისხისა და ინოვაციური შესაძლებლობების გამო MOTUL სინთეტიკური საპოხი მასალების ექსპერტადაა აღიარებული და მსოფლიო ბაზარზე ნიშური ბრენდების სიაშია.
დავით ჩხაიძე, „თეგეტა პრაიმ პროდაქტსის“ დირექტორი: „თეგეტა აზერბაიჯანში MOTUL-ის მსუბუქი ავტომობილებისთვის საჭირო პროდუქტების სრულ სპექტრს წარმოადგენს. სამომავლოდ კი ბრენდის ინოვაციური მიღწევებიცა და ახალი ეკომეგობრული საცხებ-საპოხი მასალებიც გამოსვლისთანავე მოხვდება როგორც საქართველოს, ისე აზერბაიჯანის პორტფელში. პროდუქცია ხელმისაწვდომი იქნება „თეგეტას“ ფილიალებში, ასევე კორპორაციული და საბითუმო გაყიდვების საშუალებით“.
აზერბაიჯანის ბაზარზე შესვლა „თეგეტა მოტორსისა“ და MOTUL-ის თანამშრომლობის ახალი ეტაპის მხოლოდ პირველი ფაზაა. სამომავლოდ კომპანია გეგმავს ქსელის კიდევ უფრო მეტად გაფართოებას და უზბეკეთისა და სომხეთის ბაზრების ათვისებას.
თეგეტა მოტორსის შესახებ: თეგეტა ჰოლდინგში შემავალი კომპანია თეგეტა მოტორსი 1995 წლიდან ოპერირებს ბაზარზე მსუბუქი, სატვირთო და სპეციალური დანიშნულების სერვისის მიმართულებით. ავტოინდუსტრიის ლიდერი კომპანია მომხმარებელს ავტომომსახურების სრულ სპექტრს სთავაზობს, როგორც მსუბუქი და სატვირთო ავტომობილების, ისე ავტობუსებისა და მიკროავტობუსების, ასევე სპეციალური დანიშნულების ტექნიკის მიმართულებით. კომპანიას მთელი ქვეყნის მასშტაბით 28 ფილიალი აქვს, რომლებიც 500 000-მდე საცალო და 35 000-მდე კორპორაციულ მომხმარებელს ემსახურება. თეგეტა მოტორსი 300-მდე მსოფლიო ბრენდის წარმომადგენელია საქართველოში, მათ შორის არის Bridgestone, Michelin, Varta, Shell, Motul, Hengst და სხვა.

Following Georgia, Tegeta Motors will officially represent the French brand MOTUL in Azerbaijan. The dealer agreement has already been signed and since January MOTUL products have been available both in Tegeta representative offices and through corporate and wholesale sales.
“Tegeta Motors” represents MOTUL in Georgia since 2010 and occupies a leading position in the field of light vehicles. In 2021, the company sold 310 tons of MOTUL oil, in 2022 this figure was 400 tons, the company ended the last year with a record figure, and in 2023 approximately 600 tons of Motul oil were sold in Georgia. Expanding the geographical area and entering the regional markets is the outgrowth of this successful and effective cooperation.
Davit Chkhaidze - Director of “Tegeta Prime Products”: “14-years long cooperation between Tegeta and MOTUL is grounded on a common vision of continuous growth and development. Mutual trust emerged the opportunity to step forward to a new stage of our partnership, and already in January we succeeded to appear beyond the borders of Georgia. In 2024 we will enter the market of Azerbaijan with a starting quantity and as we think we will sell 40-50 tons of products. Expectations are quite high, and based on the market size, we think we will take the brand’s sales to a higher level.”
MOTUL has been producing high-tech engine lubricants for 170 years. Due to product quality and innovative capabilities, MOTUL is recognized as an expert in synthetic lubricants and is on the list of niche brands in the world market.
Davit Chkhaidze - Director of “Tegeta Prime Products”: “Tegeta represents a full range of MOTUL products needed for passenger cars in Azerbaijan. In the future, both the innovative achievements of the brand and new eco-friendly lubricants will be included in the portfolio of both Georgia and Azerbaijan. The products will be available in “Tegeta” branches, as well as through corporate and wholesale sales”.
Entering the Azerbaijan market is only the first phase of a new stage of cooperation between “Tegeta Motors” and MOTUL. In the future, the company plans to further expand the network and assimilate the markets of Uzbekistan and Armenia.
About Tegeta Motors: Tegeta Motors - the company included in Tegeta Holding, has been operating in the market since 1995 in the direction of light, truck and special purpose services. The company, being the leader of the auto industry, offers customers a full range of auto services, both for light vehicles, trucks and buses and minibuses, also for special-purpose equipments. The company has 28 branches throughout the country, serving up to 500 000 retail and 35 000 corporate customers. Tegeta Motors represents about 300 world brands in Georgia, including Bridgestone, Michelin, Varta, Shell, Motul, Hengst and others.