„თეგეტა ჰოლდინგმა“ 20 000 000 ლარის მწვანე ობლიგაციები გამოუშვა – ეროვნულ ვალუტაში განხორციელებული პირველი მწვანე ემისია
04, ივლისი, 2023
• თეგეტა პირველი კომპანიაა საავტომობილო ინდუსტრიის ისტორიაში რეგიონის მასშტაბით, რომელმაც მწვანე სტატუსის ობლიგაციები გამოუშვა
• აზიის განვითარების ბანკი მწვანე ობლიგაციების მთავარი ინვესტორია
• ემისიის მხარდამჭერი თიბისი კაპიტალი იყო
• ემისიის შედეგად მობილიზებული 20 000 000 ლარი ჰოლდინგის მწვანე ინიციატივებს მოხმარდება
საავტომობილო ინდუსტრიის ლიდერმა „თეგეტა ჰოლდინგმა” ქართული  კაპიტალის ბაზარზე პირველად ლარის „მწვანე ობლიგაციები“ წარმატებით განათავსა. ემიტირებულია 20 მილიონი ლარის ღირებულების ფასიანი ქაღალდები, რაც ადგილობრივ საფონდო ბაზარზე ლარში განთავსებული მწვანე ბონდების ყველაზე მსხვილი გარიგება და ლარში დენომინირებული მწვანე ობლიგაციების  პირველი პრეცედენტია. ობლიგაციების ფასი კი TIBR6m+3.5%-ით განისაზღვრა.
ობლიგაციების ძირი თანხის სრულად დაფარვა გათვალისწინებულია 2 წლისა და 6 თვის შემდეგ, კუპონის საპროცენტო განაკვეთი კი ნახევარწლიურად დაიფარება.
ფასიანი ქაღალდების ინვესტორი აზიის განვითარების ბანკია. საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტი  ჰოლდინგში პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციას განახორციელებს. ობლიგაციების ემისიის შედეგად მობილიზებული თანხა მთლიანად  მწვანე პროექტებს მოხმარდება, რაც მდგრადი განვითარების მიმართ თეგეტას გრძელვადიან ინტერესს უსვამს ხაზს.
ვახტანგ კაჭარავა, „თეგეტა ჰოლდინგის“ აღმასრულებელი დირექტორი: „ეს პირველი შემთხვევა არ არის, როდესაც ავტოინდუსტრიაში თეგეტა პრეცედენტს ქმნის – ამ შემთხვევაშიც ჩვენი კომპანია პირველია, რომელმაც რეგიონის მასშტაბით საავტომობილო ბიზნესში მწვანე ობლიგაციები გამოუშვა და ამასთანავე, პირველები ვართ ქართული კაპიტალის ბაზარზე, ვინც მწვანე ფასიანი ქაღალდების ემისია ეროვნულ ვალუტაში განახორციელა.
მწვანე ბონდების გამოშვება ძალიან ახლოსაა ჩვენს კორპორაციულ სოციალურ კულტურასთან. არსებული ემისიის პროსპექტის ფარგლებში კი კომპანია იღებს ვალდებულებას, ეკოლოგიური ტრანსპორტის სეგმენტი კიდევ უფრო განავითაროს. ეს დივერსიფიცირებული ელექტრიფიცირებული სატრანსპორტო საშუალებების რეალიზაციასა და შესაბამისი ინფრასტრუქტურის მოწყობას ითვალისწინებს, რაც ფართო მოხმარებისთვის იქნება განკუთვნილი. აღსანიშნავია, რომ ჰოლდინგის მწვანე ობლიგაციები სრულად აზიის განვითარების ბანკმა შეიძინა, რაც მიუთითებს, რომ მსხვილი საფინანსო ინსტიტუტი თეგეტას სამომავლო პარტნიორად განიხილავს“.
ემისიის მოსამზადებელ ეტაპზე „თეგეტა ჰოლდინგმა“ მწვანე ობლიგაციების ჩარჩო შეიმუშავა, რაც მკაფიოდ გამოხატავს კომპანიის პოზიციას, ეკოლოგიურად სუფთა გარემოს შექმნის შესახებ. ჩარჩო დოკუმენტის საფუძველზე თეგეტამ მოიპოვა წამყვანი ESG კვლევისა და ანალიტიკის მომწოდებელი საერთაშორისო კომპანიის Sustainalytics-ის მეორე  მხარის მოსაზრება. ჩარჩო დოკუმენტშია გაწერილი ის ვალდებულებები, რაც კომპანიამ პროსპექტით გათვალისწინებულ ვადაში უნდა შეასრულოს:
• მსუბუქი, სამგზავრო და სხვა ტიპის ელექტრიფიცირებული ტრანსპორტის იმპორტი და რეალიზაცია.
• ქვეყნის მასშტაბით დასატენი სადგურების ფართო ქსელის მოწყობა (ჯამში, 70 დასამუხტი სადგური), რათა შეიქმნას ხელმისაწვდომი ელექტრო ეკოსისტემა ადეკვატური დასატენი ინფრასტრუქტურით, რითაც ელექტრომობილების მფლობელობა გამარტივდება.
პროცესების მეტი გამჭვირვალობისათვის ჰოლდინგი ვალდებულებების შესრულების შესახებ ობლიგაციების ინვესტორს, აზიის განვითარების ბანკს, ანგარიშს  წარუდგენს.
სიუზან გაბური, ADB-ს კერძო სექტორის ოპერაციების დეპარტამენტის გენერალური დირექტორი: „აზიის განვითარების ბანკი (ADB) აზიისა და წყნარი ოკეანის რეგიონის კლიმატის ბანკია და ეს ინვესტიცია ADB-ს იმ მხარდაჭერის ნაწილია, რასაც საქართველოს კაპიტალის ბაზრების განვითარებისთვის კლიმატისა და გენდერული ობლიგაციების სახით ახორციელებს. ეს საქართველოში ადგილობრივ ვალუტაში დენომინირებული პირველი მწვანე ობლიგაციების გამოშვებაა და ველოდებით, რომ კიდევ უფრო შეუწყობს ხელს საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიაში მეტი მწვანე ობლიგაციის გამოშვებას“.
სტრატეგიული ინვესტორების იურიდიული მრჩეველია Dentons. მწვანე ობლიგაციების ტრანზაქციის ფარგლებში „თეგეტა ჰოლდინგის“ პარტნიორი და მხარდამჭერი თიბისი კაპიტალი იყო.
მერი ჩაჩანიძე, თიბისი კაპიტალის მმართველი დირექტორი: „მოხარული ვართ, რომ როგორც რეგიონის საავტომობილო ინდუსტრიის ისტორიაში, ისე ეროვნულ ვალუტაში განხორციელებული პირველი მწვანე ბონდები სწორედ თიბისი კაპიტალის მხარდაჭერით განთავსდა. ეს ემისია „თეგეტა ჰოლდინგისა“ და თიბისი კაპიტალისთვის  რიგით მე-3 წარმატებული განთავსებაა, თიბისი კაპიტალისთვის კი – მწვანე ობლიგაციების რიგით მე-5 განთავსება, რაც ხაზს უსვამს ჩვენსა და, ზოგადად, თიბისი ჯგუფის წვლილსა და ინტერესს მდგრადი განვითარების მიმართ. მსოფლიოში ESG და მწვანე ობლიგაციების გამოშვება სწრაფი ტემპით იზრდება. სულ უფრო მეტი ინვესტორი იღებს ვალდებულებას, რომ თავიანთ პორტფელში მწვანე ობლიგაციების წილს გაზრდიან. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, რომ საქართველო და ქართული კომპანიები ამ ტენდენციის მონაწილეები ვიყოთ იმისთვის, რომ მომავალში როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო ინვესტორები კიდევ უფრო აქტიურად დავაინტერესოთ ქართული კაპიტალის ბაზრის ინსტრუმენტებით“.
ინფორმაციისთვის, პირველი წარმატებული ემისია თეგეტამ 2019 წელს განახორციელა და 30 მილიონი ლარის ობლიგაციები განათავსა. მათი მნიშვნელოვანი ნაწილი ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა შეიძინა.
გასული წლის ბოლოს კომპანიამ საქართველოს ისტორიაში ლარში დენომინირებული ადგილობრივი კორპორაციული ობლიგაციების ყველაზე დიდი ემისია განახორციელა და 150 მილიონი ლარის ღირებულების ობლიგაციები გამოუშვა.
რამდენიმე თვის წინ კი 25 მილიონი დოლარის ეკვივალენტი ფასიანი ქაღალდები განათავსა. აღნიშნული ემისიის ფარგლებში თეგეტამ ობლიგაციები ფიზიკურ პირებსაც შესთავაზა.

Tegeta Holding issued green bonds of GEL 20 000 000 - the first green issue in national currency
• Tegeta is the first company in the history of the automotive industry across the region to issue green status bonds
• The Asian Development Bank is a major investor in green bonds
• The issue was supported by TBC Capital
• GEL 20 000 000 mobilized as a result of the issue will be used for the Holding’s green initiatives
“Tegeta Holding” - the leader of the automotive industry, successfully placed “green bonds” in GEL  on the Georgian capital market for the first time. Securities valued at GEL 20 million were issued, which is the largest GEL-denominated transaction of green bonds on the local stock market and the first precedent for GEL-denominated green bonds. The price of bonds was determined by TIBR6m+3.5%.
The full repayment of the principal amount of the bonds is expected after 2 years and 6 months, and the coupon interest rate will be paid semiannually.
The securities investor is the Asian Development Bank. The International Financial Institution will make direct foreign investment in the Holding. The amount mobilized as a result of the bond issue will be entirely used for green projects, which emphasizes Tegeta’s long-term interest in sustainable development.
Vakhtang Kacharava - Executive Director of Tegeta Holding: “This is not the first time when Tegeta sets a precedent in the auto industry - in this case, our company is the first to issue green bonds in the automotive business across the region, and we are also the first in the Georgian capital market to issue green securities in national currency.
Issuance of green bonds is very close to our corporate social culture. Within the framework of the existing issue prospectus, the company undertakes to further develop the ecological transport segment. This provides for the sale of diversified electrified vehicles and the arrangement of the corresponding infrastructure, which will be intended for wide consumption. It should be noted that the Holding’s green bonds were fully purchased by the Asian Development Bank, which shows that the large financial institution considers Tegeta as a future partner.”
At the preparatory stage of the issue, “Tegeta Holding” developed a framework of green bonds, explicitely expressing the company’s position on creating an ecologically clean environment. Based on the framework document, Tegeta obtained other-party opinion from Sustainalytics - a leading international ESG research and analytics provider. The framework document describes the obligations that the company must fulfil within the timeframe provided by the prospectus:
• Import and sale of light, passenger and other types of electrified transport.
• Setting up an extensive network of charging stations across the country (total of 70 charging stations) to create an affordable electric ecosystem with adequate charging infrastructure, thereby making EV ownership easier.
For greater transparency of the processes, the Holding will submit a report on the fulfilment of obligations to the bond investor - the Asian Development Bank.
Suzanne Gaboury - General Director of the Private Sector Operations Department of the ADB: “The Asian Development Bank (ADB) is the bank tailored to the Asia-Pacific region climate, and this investment is part of ADB’s support for the development of Georgian capital markets in the form of climate and gender bonds. This is the first green bond issue in Georgia denominated in local currency, and we expect it to further facilitate the issuance of more green bonds in Georgia and the South Caucasus.”
Dentons is a legal advisor of strategic investors. TBC Capital was a partner and supporter of “Tegeta Holding” within the framework of the green bond transaction.
Mari Chachanidze - Managing Director of TBC Capital: “We are glad that the first green bonds both in the history of the region’s automobile industry and in national currency were placed with the support of TBC Capital. This issue is the 3rd successful placement for Tegeta Holding and TBC Capital, and the 5th placement of green bonds for TBC Capital, which underlines our and, in general, the TBC Group’s contribution to and interest in sustainable development. Global issue of ESG and green bonds is growing at a rapid pace. More and more investors are committing to increasing the proportion of green bonds in their portfolios. Therefore, it is important for Georgia and Georgian companies to be participants in this trend in order to awake interest both for local and international investors in the instruments of the Georgian capital market in the future”.
For information, ‘Tegeta” carried out the first successful issue in 2019 and placed bonds of GEL 30 million. A significant part of them was purchased by the European Bank for Reconstruction and Development.
At the end of last year, the company made the largest issue of local corporate GEL-denominated bonds in the history of Georgia and issued bonds valued at GEL 150 million.
A few months ago, Tegeta placed securities equivalent to 25 million dollars. Tegeta also offered bonds to individuals within the framework of the said issue.