თანამედროვე მსოფლიოში კომპანიები სულ უფრო მეტ ყურადღებას უთმობენ კომფორტული და სასიამოვნო ატმოსფეროს შექმნას სამუშაო ოფისებში. ღირსეულ და თანასწორ გარემოსთან ერთად, ფიზიკური სივრცე, სადაც თანამშრომლები დღის უდიდეს ნაწილს ატარებენ, ჯანსაღი სამუშაო პირობების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი შემადგენელია.
მეტი ენთუზიაზმის, მოტივაციის, კმაყოფილებისა თუ პროდუქტიულობისათვის შესაბამის შინაარსზე დაფუძნებული სამუშაო სივრცეა საჭირო. ამ სტატიის ფოკუსი „თეგეტას“ მარკეტინგისა და კომუნიკაციების გუნდისთვის შექმნილი ახალი სამუშაო სივრცეა, რომელზეც კომპანიის კრეატიულმა დირექტორმა, თეონა კოხოძემ იმუშავა.
„ოფისის ინტერიერზე მუშაობა დავიწყეთ შიდა კვლევით. ჩვენთვის მნიშვნელოვანი იყო, გაგვეგო, თუ რა ტიპის სამუშაო ჰქონდა მარკეტინგის დეპარტამენტის თითოეულ თანამშრომელს, იყო ეს სტატიკური თუ დინამიკური მუშაობის სტილი. კვლევის შედეგებიდან გამომდინარე, Steelcase-ის დიზაინერებთან ერთად, შევიმუშავეთ გეგმა, რომ შეგვექმნა ჰიბრიდული სამუშაო სივრცე, სადაც განთავსებული იქნებოდა სუპერმოქნილი და ასევე სტატიკური ავეჯი“, - ამბობს თეონა კოხოძე.
თანამედროვე სტანდარტებზე მორგებული ოფისი უნივერსიტეტის ქუჩის №6-ში მდებარე „თეგეტას“ მულტიფუნქციური საავტომობილო კომპლექსის ნაწილია. სამუშაო სივრცე შენობის მეორე სართულზეა განთავსებული. 500m2-ის ფართი Open Space კონცეფციით დაიგეგმა. ეს მიდგომა 2000-იანი წლების დასაწყისში დაინერგა და დღემდე პოპულარულია, თუმცა ჯერ ისევ საკამათო თემად რჩება პირადი სივრცის განცდის საკითხი. საქმიანი, მაგრამ ღია გარემო ისე უნდა მოეწყოს, რომ თითოეულმა თანამშრომელმა შემოქმედებითი ფიქრისა და კონცენტრაციის უნარი ზედმეტი ძალისხმევის გარეშე შეინარჩუნოს.
„Open space ოფისის კულტურა გულისხმობს თავისუფალ სამუშაო გარემოს, სადაც სივრცე დაყოფილი არ არის. მისი მიზანი გუნდის წევრებს შორის ფიზიკური ბარიერის მოხსნა, მარტივი კომუნიკაცია და ეფექტური თანამშრომლობაა. Open space კონცეფციას იყენებს არაერთი გლობალური კომპანია, ისეთი, როგორიცაა Google, Apple, Twitter, Wework და ა.შ.
ღია სივრცის ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევა ხმაურის დონის მართვაა. როდესაც რამდენიმე ადამიანი მუშაობს საერთო სივრცეში, ამან შესაძლოა გამოიწვიოს კონცენტრაციის გაძნელება, ყურადღების გაფანტვა. ღია სივრცეები ხელს უწყობს გუნდურ მუშაობას, თუმცა შესაძლოა რთული იყოს მშვიდი და წყნარი ადგილის პოვნა თუნდაც სატელეფონო ზარებისთვის.
ჩვენს ოფისში შევეცადეთ, დაგვეცვა ბალანსი ღია, დინამიკურ და მშვიდ სამუშაო გარემოს შორის. ინტერიერში განვათავსეთ აკუსტიკური პანელები, რომლებიც ახშობს ექოს. თითოეულ სამუშაო მაგიდაში ინტეგრირებულია პანელი, რომელიც პრივატულობის შეგრძნებასა და ასევე სამუშაოზე ფოკუსირებას უზრუნველყოფს. ოფისში ამავდროულად დაგხვდებათ ფერადი პანელებით გამოყოფილი სივრცეები შეხვედრებისათვის.
გარდა აკუსტიკური პანელებისა, ღია სივრცეში განთავსებულია სატელეფონო ჯიხურები, სადაც თანამშრომელს საშუალება აქვს, სატელეფონო ზარებს მშვიდ და წყნარ გარემოში უპასუხოს“.
სასიამოვნო და ჯანსაღი სამუშაო ატმოსფეროს შექმნა მხოლოდ სივრცის სწორად ათვისებასა და გადანაწილებას არ ნიშნავს. ამ კონტექსტში სულ უფრო აქტიურად შემოდის ემოციური კომფორტის აუცილებლობა, რასაც თან ერთვის ზრუნვა თანამშრომელთა ფიზიკურ ჯანმრთელობასა და უსაფრთხოებაზე. სწორედ ერგონომიული დიზაინის იდეაზე დაყრდნობით მოეწყო „თეგეტას“ მარკეტინგის გუნდის ახალი ოფისიც, სადაც სამუშაო გარემო და მისი შემადგენელი კომპონენტები მთლიანად ადამიანის ინდივიდუალურ საჭიროებებს მიესადაგება.
„მარკეტინგის გუნდში, განსაკუთრებით დიზაინერების როლი, ხშირად მოითხოვს ხანგრძლივ ჯდომას. ამიტომაც მათი სამუშაო ადგილები მაქსიმალურად კომფორტული და მოქნილი უნდა იყოს. აქედან გამომდინარე, მათთვის შევარჩიეთ მაგიდები, რომლებიც სრულად კონფიგურირებადია. თითოეულ დიზაინერს საშუალება აქვს, დაარეგულიროს მაგიდის სიმაღლე და პოზიცია პირადი ერგონომიული პრეფერენციების შესაბამისად. ეს ხელს უწყობს დაძაბულობის შემცირებას და სამუშაოს უფრო პროდუქტიულს ხდის.
გარდა სიმაღლეში რეგულირებადი მაგიდებისა, სივრცე დატვირთულია ერგონომიული ბადისებრი სამუშაო სავარძლებით. ისინი აღჭურვილია სპეციალურად შემუშავებული გეომეტრიული ტალღების შაბლონით, რათა ხელი შეუწყოს მოძრაობისა და პოზის ცვლილებებს. ამ ტიპის სავარძლებს საზურგის შიგნით მოქნილობის ისეთი სისტემა აქვს, რომლის მეშვეობითაც ხერხემალი ნაკლებად იღლება.
გარდა ამისა, ინტერიერში გამოვიყენეთ მოდულური ავეჯი ლეგოს მსგავსი ფუნქციით, შეგიძლია ძალიან სწრაფად და მარტივად შეიქმნა საკუთარი სამუშაო ადგილი ან თუნდაც შექმნა შეხვედრის ოთახი მოძრავი პანელების, მაგიდის, სკამისა თუ დაფისგან“, - თეონა კოხოძე.
ჯანმრთელობასთან პირდაპირ კავშირშია შესაბამისი განათებაც, რომელიც კონკრეტული კრიტერიუმებით იზომება. ესენია სინათლის მოცულობა, ხარისხი და მიმართულება, თუ როგორ ეცემა სხივები სამუშაო მაგიდასა და ეკრანს.
„განათების დიზაინს დიდი როლი აქვს - ბუნებრივი შუქი მნიშვნელოვნად აუმჯობესებს განწყობას და ზრდის ენერგიის დონეს“.
განლაგება, მოწყობა, განათება და კიდევ ერთი უმთავრესი კომპონენტი ფერებია. „თეგეტას“ კრეატიული დირექტორი გვიყვება, რომ ინტერიერის დიზაინზე პირველად მოუწია მუშაობა, თუმცა ჰარმონიული და შემოქმედებითი გარემოს შექმნაში მხატვრობასა და გრაფიკულ დიზაინში მიღებული გამოცდილება დაეხმარა. ამას ემატება ხელმძღვანელის რაკურსიც - იზრუნოს თანამშრომელთა კეთილდღეობასა და ისეთი ესთეტიკური გარემოს შექმნაზე, რომელიც შთამაგონებელი და ინსპირაციის ხელშემწყობი იქნება.
„ფერების სქემა ავეჯის ფუნქციების მიხედვით დავყავი. მაგალითად, დიზაინერების რეგულირებად მაგიდებს მოვარდისფრო, ატმისფერი ფეხები აქვს, ხოლო არარეგულირებად მაგიდებს - მომწვანო, მოცისფრო. თანმიმდევრულობისა და ბალანსის შესანარჩუნებლად მაგიდების ზედაპირი ერთი ფერისა და ერთნაირი მასალისგანაა გაკეთებული.
მოსასვენებელ ზონებში მწვანე გამოვიყენე, სადაც აქცენტის სახით არის ტერაკოტის მოძრავი ტუმბო. ერთ-ერთ სივრცეში განთავსებულია ღია ცისფერი კარვის ტიპის კონსტრუქცია, რომელიც, გარდა დეკორატიულისა, სამუშაო და დასასვენებელი სივრცის გაყოფის ფუნქციას ასრულებს. ბრენდის იდენტობიდან გამომდინარე, სივრცეში შეხვდებით ყვითელ აქცენტებს სხვადასხვა ავეჯსა თუ ნივთებზე.
გარდა ღია სივრცისა, ოფისში ორი პერსონალური სამუშაო ოთახია, რომლებიც დატვირთულია დიზაინელემენტებით. ერთ-ერთში ბაუჰაუსის სტილის პოსტერებია, Wassily-ს ყვითელი ტყავის სავარძლები და მონათესავე ფერებით შედგენილი ხალიჩა. ხოლო მეორე სივრცეში, სადაც, ვფიქრობ, ყველაზე მეტად ჩანს ჩემი ხელწერა, გამოყენებული მაქვს კონტრასტი თბილსა და ცივ ფერებს შორის. ჭერის სიმაღლე რომ არ შემცირებულიყო, ჰაერსატარები ღია დავტოვეთ და ატმისფრად დავფერეთ, რამაც მათ დეკორატიული დატვირთვა შესძინა. სიმყუდროვის შესაქმნელად ასევე გამოყენებულია ნეკერჩხლის ხის ფერი დეკორატიული კედელი.
რაც შეეხება განლაგებას, ჩვენს კვლევაზე დაყრდნობით, Steelcase-ის დიზაინერებთან ერთად, რამდენიმე ვერსია შევიმუშავეთ. ასევე პროექტში აქტიურად იყო ჩართული ინტერიერის დიზაინერი ლიზა ხაზარაძე და ჩვენი ტექნიკური გუნდი“, - ამბობს თეონა კოხოძე.
„თეგეტას“ მარკეტინგის გუნდის ოფისი კომპანიის იმ მასშტაბური ინფრასტრუქტურის ნაწილია, რომელსაც ჰოლდინგი დაარსების დღიდან ინოვაციური მიდგომებით ქმნის. ნათელი და კომფორტული სამუშაო გარემო საავტომობილო მომსახურების ცენტრის შემადგენლობაშია, რომელიც მდგრადობის კონცეფციით აშენდა. ამ კონტექსტსა და „თეგეტას“ გუნდის წევრთა სურვილებს უნდა მორგებოდა საოფისე სივრცეც.
„მთავარი აქცენტი, რა სჭირდება დღეს თანამედროვე თანამშრომელს და როგორ აისახება ეს ოფისის ინტერიერზე, პროექტის საწყის ეტაპზევე დაისვა. მნიშვნელოვანი იყო თანამშრომლების ჩართულობა, რათა გაგვეგო მათი მოთხოვნილებები, მოლოდინები და სწორედ მათზე მორგებული სამუშაო სივრცე შეგვექმნა. შემიძლია თამამად ვთქვა, რომ მარკეტინგის გუნდის ახალი საოფისე სივრცე „თეგეტას“ სტანდარტზეა მორგებული, რაც უკვე 30 წელია მაღალ ხარისხთან ასოცირდება“. - თეონა კოხოძე.

In today’s world, companies are increasingly focused on creating a comfortable and enjoyable office atmosphere. Alongside fostering a dignified and equitable environment, they recognize that the physical space where employees spend much of their day is crucial in promoting healthy work conditions.
A workspace tailored to relevant needs is a must to grow enthusiasm, motivation, satisfaction, and productivity. This article spotlights the new workspace created for Tegeta’s marketing team, with comments from the company’s creative director, Theona Kokhodze.
“We started working on the office’s interior by conducting internal research. It was important for us to understand the work styles of each marketing team member, analyzing whether their roles were more static or dynamic. Based on this analysis, we collaborated with designers from Steelcase to develop a plan to create a hybrid workspace featuring both super-flexible and static furniture,” – Kokhodze tells us.
The office, designed to modern standards, is part of Tegeta’s multi-functional automobile complex at 6 University Street, Tbilisi. Spanning ​​500m2 on the second floor of the building, the workshop follows the Open Space concept, which has been popular since the early 2000s despite ongoing debates about personal space. The layout offers a busy but open environment that allows each employee to think creatively and concentrate without unnecessary distractions.
“Open Space office culture promotes an unrestricted working environment where the space is not divided. Its goal is to remove the physical barriers between team members, to ensure accessible communication and effective cooperation. The Open Space concept is used by many global companies, among them Google, Apple, Twitter, and WeWork.
One of the main challenges of Open Space is managing noise levels. Concentration can be difficult when multiple people work in one space, leading to distractions. While open spaces encourage teamwork, finding a quiet spot, even for phone calls, can be challenging.
In our office, we aimed to strike a balance between an open, dynamic, and relaxed work environment. To address noise concerns, we installed acoustic panels that help reduce echo. Each desk features an integrated panel, providing a sense of privacy while allowing for focused work. We also included areas separated by colorful panels for meetings.
And, along with acoustic panels, we installed telephone booths in the open area, providing employees that much-needed quiet spot to make and receive calls,” – she says.
Creating an enjoyable and healthy work atmosphere not only necessitates focusing on the mindful use and distribution of space: but the need for emotional comfort is also increasingly being taken into account in workspace planning to benefit employees’ physical health and safety. The Tegeta marketing team’s new workspace was thus organized exclusively based on the idea of ​​ergonomic design, where a work environment and its components are entirely tailored to the user’s needs.
“The role of our marketing team designers often requires sitting for long periods. That is why their workplaces should be as comfortable and flexible as possible,” Kokhodze tells us. “With this vision, we picked out fully customizable desks for them. Each designer has the opportunity to adjust the height and position of the desk according to personal ergonomic preferences, helping reduce stress and making the work process more productive.
In addition to height-adjustable desks, the space is equipped with ergonomic mesh work chairs featuring a specially designed geometric wave pattern that facilitates movement and posture changes. The chairs also feature a system of flexibility inside the backrest that helps reduce back strain.
The designers also incorporated modular furniture with Lego-like functionality, allowing users to create their workplace or even meeting area using mobile panels, desks, chairs, and whiteboards.” – she says
Proper lighting is crucial for health and well-being, encompassing factors such as volume, and quality. “direction- how the rays fall on the desk and screen, and it is proven that natural light greatly improves mood and boosts energy levels,” – she says.
Along with the layout, arrangement, and lighting, another important component is color. Tegeta’s creative director notes that with this project, she found herself working on interior design for the first time, yet her prior experience in painting and graphic design helped her create a harmonious and creative environment for her colleagues. Her perspective also complements the vision behind the redesign: to prioritize employees’ well-being and foster an aesthetic environment that inspires creativity and motivation.
“I separated the color scheme by the function of the furniture. Take, for example, the adjustable desks, which have pink-peach legs, and the non-adjustable desks, which are green-blue. To maintain consistency and balance, the desktops are made in one color and are of the same material. I opted for green in the communal areas and a mobile terracotta pump as an interior accessory. One distinctive feature is a light blue, tent-like structure that not only adds to the decor but also helps divide the work and relaxation spaces. Yellow accents are incorporated throughout the furniture and decor to reflect the brand’s identity.
Along with the open space, the office also features two personal work rooms decorated with design elements. One has Bauhaus-style posters, Wassily yellow leather seats, and a matching carpet, while in the second space, I think my handwriting is most visible, where I employed a contrast between warm and cool tones.
To maintain the height of the ceiling, we left the air ducts open and painted them peach, granting them a decorative effect. A decor wall in maple wood is used to create the feeling of coziness. In coming up with the layout, using our research, we developed several alternatives in collaboration with the Steelcase designers. Interior designer Liza Khazaradze and our technical team were also actively involved in the project,” – Kokhodze notes.
The Tegeta marketing team’s new office is part of the company’s large-scale infrastructure, built and developed on innovative approaches since its inception. The bright and comfortable workspace aligns with the automotive service center’s sustainability concept and was designed to meet the needs of the Tegeta team members.
“Right from the start, we focused on what modern employees require, and how that shapes office design. It was crucial to have the employees involved to gauge their needs and expectations so we could create a workspace tailored specifically to them. I can confidently say that the new marketing office reflects the Tegeta standard, which has been synonymous with high quality for 30 years,” -Teona Kokhodze concludes.