კორპორაციული მოხალისეობა, იგივე პრო ბონო, საზოგადოების კეთილდღეობაზე ზრუნვის ერთ-ერთი ფორმაა, რომელიც ერთი კომპანიის მიერ სხვა ორგანიზაციის თანამშრომლების გაძლიერებას გულისხმობს საკუთარი ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებით. „თეგეტა ჰოლდინგი“ თითქმის ერთი წელია, რაც „საქართველოს პრო ბონო ქსელის“ წევრია და სამოქალაქო ორგანიზაციების მხარდასაჭერად არაერთ აქტივობას ახორციელებს.
მათ შორის ერთ-ერთია ევროკავშირისა და კონრად ადენაუერის ფონდის მხარდაჭერით გამართული პრო ბონო მარათონი, რომელშიც „თეგეტა ჰოლდინგის“ მარკეტინგის გუნდის წევრმა მარიამ ჩხოლარიამ თავისი ცოდნა და გამოცდილება Tegeta Care-ის პარტნიორი ორგანიზაციის, „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“, თანამშრომლებს გაუზიარა. მისივე მონაწილეობით მომზადდა ორგანიზაციის საიმიჯო გრაფიკული ვიდეორგოლიც.
„პრო ბონო მარათონი“ ერთდღიანი საკონსულტაციო ღონისძიებაა, რომლის ფარგლებშიც ბიზნესკომპანიების წარმომადგენლები, სამოქალაქო ორგანიზაციებთან ერთად, მათ წინაშე არსებული პრობლემების გადასაჭრელად მუშაობენ.
მარიამ ჩხოლარია, „თეგეტა ჰოლდინგის“ ექაუნთ მენეჯერი: „პრო ბონო მარათონი“ ძალიან საინტერესო შესაძლებლობა იყო იმისთვის, რომ „თეგეტა ჰოლდინგის“ გუნდის ინტელექტუალური რესურსი ამჯერად გარემოს საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციისთვის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ გაგვეზიარებინა. ჩვენ კონსულტაცია გავუწიეთ ამ ორგანიზაციას, მის წევრებს გავუზიარეთ ჩვენი მარკეტინგული გამოცდილება და მოვამზადეთ მათი საქმიანობის ამსახველი საიმიჯო რგოლი. მარათონის ფარგლებში მომზადებული ვიდეო ემსახურება ცნობიერების ამაღლებას გარემოს დაცვის მნიშვნელობის მიმართულებით და ყურადღებას ამახვილებს ამ საკითხით სკოლის მოსწავლეების დაინტერესების მნიშვნელობაზე. ეს იყო ძალიან პროდუქტიული და სასიამოვნო თანამშრომლობა“.
ნათია მეტრეველი, „საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის“ პრო ბონო ექსპერტი: „პრო ბონო ქსელი საქართველოში 2015 წელს ჩამოყალიბდა. პრო ბონო კორპორაციული პასუხისმგებლობის ძალიან მნიშვნელოვანი ფორმაა, ეს არის ინტელექტუალური რესურსის გამოყენება საზოგადოების საკეთილდღეოდ, რაც შეიძლება მოიცავდეს იურიდიულ და IT მიმართულებებს, ადამიანური რესურსების მენეჯმენტს, მარკეტინგს - ფაქტობრივად, ყველა იმ კომპონენტს, რაშიც კომპეტენტურია კომპანია ან მისი თანამშრომელი. მონაწილეობა პრო ბონო აქტივობებში განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია, რამდენადაც სამოქალაქო ორგანიზაციებს, როგორც წესი, არ ჰყავთ და ვერც ეყოლებათ ისეთი მაღალანაზღაურებადი კადრები, როგორებიც ჰყავთ ბიზნესკომპანიებს. შესაბამისად, პრო ბონო ქმნის შესაძლებლობას, რომ ხარისხიანი, ძალიან ძვირადღირებული მომსახურება ხელმისაწვდომი გახდეს სამოქალაქო ორგანიზაციებისთვისაც“. „თეგეტა ჰოლდინგი“ პრო ბონო ქსელს 2022 წელს შემოუერთდა, თუმცა ამ მოკლე დროში კომპანიამ უკვე ძალიან მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა ამ აქტივობებში“.
2022 წლიდან „თეგეტა ჰოლდინგის“ პრო ბონო აქტივობების ფარგლებში 60-ზე მეტმა სოციალურმა მეწარმემ გაიუმჯობესა ცოდნა კომუნიკაციების, სოციალური მედიისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის მიმართულებით.
„თეგეტა ჰოლდინგისა“ და „თეგეტა აკადემიის“ 15 თანამშრომლის ჩართულობა, რომელიც, ჯამურად, 105 საკონსულტაციო საათს მოიცავს, სოციალური საწარმოებისა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების გაძლიერებას დაეთმო.
ნათიკა ბერძული, „თეგეტა ჰოლდინგის“ სტრატეგიული კომუნიკაციების ხელმძღვანელი: „წლების განმავლობაში „თეგეტა ჰოლდინგს“ საზოგადოებრივი ორგანიზაციების მხარდაჭერისა და პრო ბონო პროექტებში მონაწილეობის დიდი გამოცდილება დაუგროვდა. პრო ბონო ქსელის აქტიურმა წევრობამ ეს პროცესი კიდევ უფრო მეტად ორგანიზებული და შედეგზე ორიენტირებული გახადა. გვიხარია, რომ ჩვენი გუნდის წევრები დიდი ინტერესითა და მოტივაციით ერთვებიან ყველა მსგავს პროექტში და თავიანთი პირადი ინტელექტუალური რესურსითა და ექსპერტიზით ცდილობენ სასიკეთო ცვლილებებში მონაწილეობას. ვფიქრობთ, მსგავს აქტივობებში კერძო სექტორის ჩართულობა ძალიან მნიშვნელოვანია. ერთი მხრივ, ჩვენთვის პრო ბონო სერვისები საზოგადოებაზე ზრუნვის პროცესებში ჩართვის შესაძლებლობაა, მეორე მხრივ კი - ჩვენი გუნდის წევრების პირდაპირი თანამონაწილეობით კომპანიის კორპორაციული პასუხისმგებლობის განვითარების ხელშეწყობა“.
„თეგეტა ჰოლდინგი“ პრო ბონო პროექტების მხარდაჭერას გრძელვადიან პერსპექტივაში მოიაზრებს. კომპანიის კორპორაციული მდგრადობის სტრატეგიის ნაწილია, შესაძლებლობა მისცეს სამოქალაქო ორგანიზაციებს, მიიღონ კვალიფიციური საექსპერტო დახმარება და ამის შედეგად გახდნენ უფრო ეფექტიანები, უკეთ მოემსახურონ საკუთარ ბენეფიციარებს და საზოგადოების უფრო მრავალრიცხოვან ჯგუფებს დაეხმარონ.
--
თეგეტა ჰოლდინგის შესახებ: უმსხვილესი საავტომობილო კომპანია კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში მომხმარებელს საავტომობილო ეკოსისტემის სრულ სპექტრს სთავაზობს, რაც მსუბუქ, სატვირთო და სამშენებლო, ასევე კომერციულ, სამგზავრო და ინდუსტრიულ ტრანსპორტს მოიცავს. მთელი ქვეყნის მასშტაბით თეგეტას 28 სერვისცენტრი აქვს, ხოლო საერთაშორისო ვაჭრობას ჰოლდინგი ოთხ კონტინენტზე ახორციელებს. თეგეტა ექსკლუზიურად წარმოადგენს ცნობილ ბრენდებს Porsche, Volvo, Toyota, Mazda. სატვირთო და სპეცტექნიკის მიმართულებით ჰოლდინგის პარტნიორები არიან ისეთი დიდი ბრენდები, როგორებიცაა: MAN, JCB, HINO, Liebherr, BOMAG და სხვები. თეგეტა მსოფლიოს 300-ზე მეტი წამყვანი საავტომობილო ბრენდის უმსხვილესი იმპორტიორია საქართველოში. თეგეტა ჰოლდინგი, 3000-მდე თანამშრომლით, დღეს საქართველოში ერთ-ერთი უმსხვილესი დამსაქმებელია.

Company-wide volunteering activities, also known as pro bono, is one of the forms of caring for public well-being, which implies strengthening the employees of another organization by a company through sharing its knowledge and expertise. “Tegeta Holding” has been a member of the Pro Bono Network of Georgia for almost a year and has been carrying out a number of activities in support of civil organizations.
Among them is the pro bono marathon supported by the European Union and the Konrad Adenauer Foundation, in the course of which Mariam Chkholaria - the member of “Tegeta Holding’s” marketing team, shared her knowledge and expertise with the employees of Tegeta Care’s partner organization – “Keep Georgia Tidy”. A graphic video clip of the organization featuring by her was also made.
“Pro Bono Marathon” is a one-day consultation event, within the framework of which representatives of business companies, together with civil organizations, work to solve the problems they face.
Mariam Chkholaria - Account Manager of “Tegeta Holding”: “Pro Bono Marathon” was a very interesting opportunity to share the intellectual resources of the team of “Tegeta Holding” with the organization working on environmental issues - “Keep Georgia Tidy”. We have consulted this organization, shared our marketing expertise with its members and created an image reel depicting their activities. The video made within the frames of the marathon serves to raise awareness to the extent of importance of environmental protection and focuses on significance of spark of an interest amongst school students. It was a very fruitful and pleasant collaboration.”
Natia Metreveli - Pro Bono Expert of the “Center for Strategic Research and Development of Georgia”: “The pro bono network was established in Georgia in 2015. Pro bono is a very important form of corporate responsibility, it is the use of intellectual resources for the benefit of society, which may cover legal and IT fields, human resource management, marketing - in fact, all the components in which the company or its employee are competent. Participating in pro bono activities is extremely important, as civil organizations usually do not have and will never have such a highly paid staff that business companies have. Therefore, pro bono creates an opportunity to make high-quality, very expensive services available to civil organizations as well. “Tegeta Holding” joined the Pro Bono Network in 2022, however, in this short time the company has already made a very significant contribution to these activities.”
Since 2022, within the framework of pro bono activities exercised by “Tegeta Holding”, more than 60 social entrepreneurs have improved their knowledge in the fields of communications, social media and public relations.
Involvement of 15 employees of “Tegeta Holding” and “Tegeta Academy”, which includes a total of 105 consulting hours, was devoted to strengthening of social enterprises and public organizations.
Natika Berdzuli - Head of Strategic Communications of “Tegeta Holding”: “Over the years, “Tegeta Holding” has accumulated a profound experience in supporting public organizations and participating in pro bono projects. Active membership of the pro bono network made this process even more organized and result-oriented. We are glad that our team members are involved in all such projects with great interest and motivation and try to be part of beneficial changes with their personal intellectual resources and expertise. We believe that involvement of the private sector in such activities is very important. On the one hand, for us, pro bono services are an opportunity to be engaged in the processes of caring for society, and on the other hand, it facilitates to development of the company’s corporate responsibility with immediate involvement of our team members.”
“Tegeta Holding” ponders to support to pro bono projects in a long-term perspective. It is the part of the company’s corporate sustainability strategy to enable civil society organizations to gain qualified expert assistance and, as a result, become more effective, better serve their beneficiaries and help groups of society consisting of more people.
--
About Tegeta Holding: The largest automotive company in the Caucasus and Central Asia offers a full range of the automotive ecosystem to its customers, this includes light vehicles, trucks and construction-purpose, as well as commercial, passenger and industrial transport. Tegeta has 28 service centers throughout the country, and the Holding carries out international trade on four continents. Tegeta exclusively represents the well-known brands Porsche, Volvo, Toyota, Mazda. Partners of the Holding in the direction of trucks and special-purpose equipments are such big brands as: MAN, JCB, HINO, Liebherr, BOMAG and others. Tegeta is the largest importer of more than 300 world leading automobile brands in Georgia. Nowadays, with about 3 000 employees, “Tegeta Holding” is one of the largest employers in Georgia.